Personel:
Violetta Bąk - specjalista fizjoterapii
tel. +48 660 596 511
- 1989-1999- Polsko- Amerykański Instytut Pediatrii w Krakowie na oddziale rehabilitacji neurologicznej
- 1999-2001- Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Krośnie jako kierownik rehabilitacji w Ośrodku Wczesnej Interwencji
- 2001-2001- Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dukli jako kierownik placówki
Od 2004 roku prowadzi własny NZOZ „Revita” w Dukli, który stale rozwija swoją działalność.
- certyfikowany terapeuta metody Vojta
- terapeuta metody NDT-Bobath dla dzieci
- terapeuta metody SI
- terapeuta kinesiology taping
- terapeuta metody PNF
- terapeuta manualny
- kombinezony dynamiczne Dunag 02
Małgorzata Ochałek - fizjoterapeuta
tel. +48 661 891 804
Jest absolwentką Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunku fizjoterapia, na którym uzyskała tytuł magistra w 2011 roku. Praktyki zawodowe odbyła w Uzdrowisku Iwonicz S.A. oraz w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Prywatnie interesuje się siatkówką i biathlonem. W wolnych chwilach pakuje plecak i wyrusza w góry. Pracuje z dziećmi. Ukończone kursy:
- I stopień integracji sensorycznej
- posługuje się elementami metody Vojta
- posługuje się elementami metody NDT-Bobath dla dzieci
- kinesiology taping
- taping rehabilitacyjny
- terapia manualna: dodatkowo zastosowanie terapii manualnej w ginekologii, położnictwie i neonatologii
- kombinezony dynamiczne Dunag 02
Małgorzata Kochańska - fizjoterapeuta
tel. +48 693 572 582
Jest absolwentką Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunku fizjoterapia. W 2011 roku uzyskała tytuł magistra. Praktyki odbyła w naszej przychodni i Szpitalu Wojewódzkim nr 2, należała także do zespołu terapeutycznego Hospicjum Domowego w Brzozowie. Jako hipoterapeuta praktykowała w ośrodku Swoszowice w Krakowie. Interesuje się schorzeniami i uszkodzeniami neurologicznymi. Obecnie pracuje z dziećmi. Poza pracą zajmuje się jazdą konną. Lubi górskie wędrówki, muzykę (szczególnie na żywo) i dobrą książkę. Ukończone kursy:
- rehabilitacja neuropediatryczna (prowadzący John D. Mohr senior instruktor NDT-Bobath)
- hipoterapia
czytaj więcej >>
Hipoterapia jest bardzo niezwykłym rodzajem terapii, gdyż terapeutą jest w niej koń. Może to dość śmiałe stwierdzenie, ale nie jest to tylko nasze zdanie, to chyba jedna z najbardziej lubianych metod wspomagających proces rehabilitacji (mimo twardych i niezbitych dowodów wpływu konia na człowieka, nie może on jej jednak zastąpić).
Preferujemy neurofizjologiczny model hipoterapii, którego głównym celem jest prawidłowy odbiór od konia wzorca ruchu miednicy, który jest bardzo podobny do ludzkiego i jest, wbrew pozorom, niezwykle dla nas ważny. Nad tym właśnie prawidłowym odbiorem, tego co daje nam koń najważniejszego, czuwają hipoterapeuci (oczywiście nie tylko nad tym, bo byłoby to zbyt proste). Oprócz terapii ruchem konia stosujemy także, terapię kontaktem z koniem, którą wykorzystujemy w przypadku dzieci mających problemy emocjonalne. Można zastosować także jazdę konną i woltyżerkę, które maja służyć szeroko pojętemu usprawnianiu.
Co koń daje nam tak niezwykłego?
Poprzez jazdę konną w mózgu człowieka kodowany jest prawidłowy wzorzec ruchu miednicy, który można zaobserwować w czasie chodu. Dzięki czuciu głębokiemu poprzez płaszczyznę kontaktową, którą jest grzbiet konia jesteśmy bombardowani bodźcami, które odbiera nasz mózg.
Hipoterapia wpływa także na nasze mięśnie. Szczególnie u osób ze spastyką można zaobserwować jak normalizuje się napięcie mięśniowe. Dzieje się tak ze względu na różnice temperatur ciała konia i człowieka (koń ma wyższą temperaturę). W czasie jazdy doskonalimy równowagę, koordynację, orientację w przestrzeni, poczucie rytmu, poznajemy schemat własnego ciała. To jak duży wpływ ma kontakt z tym zwierzęciem na naszą psychikę, nie da się zważyć, ani zmierzyć , można jednak zaobserwować jak bardzo się zmieniamy. Po kilku, kilkunastu sesjach nawiązuje się kontakt z autystykami, rozwijają się w nas pozytywne emocje, nie tylko w stosunku do konia, ale także do świata i przede wszystkim do siebie. Ludzie rozchwiani emocjonalnie wyciszają się, niektórym udaje się także pokonać swoje nałogi.
Wydaje się więc, że jest to doskonała, niezastąpiona metoda. Nie wszyscy jednak mogą i chcą z niej skorzystać. Przeciwwskazaniem są:- uczulenie na sierść, pot lub zapach
- nie gojenie się ran
- nietolerancja leczenia- nie każdy chce być terapeutyzowany przez konia
- schorzenia okulistyczne tj. odklejanie siatkówki, jaskra, duża wada wzroku
- brak kontrolo głowy
- wysoka temperatura, infekcje
W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem może być:
- padaczka (np. nieleczona, lub w sytuacji gdy terapia ją wyzwala)
- upośledzenie w stopniu głębokim
- zaburzenia mineralizacji kości
- utrwalone zniekształcenia i deformacje uniemożliwiające prawidłowy dosiad
Natomiast z powodzeniem hipoterapię można stosować w :
- mózgowym porażeniem dziecięcym
- urazach czaszkowo-mózgowych
- minimalnych uszkodzeniach mózgu np. ADHD
- dzieci niewidzących i niewidomych
- chorobach psychicznych
- zespołach genetycznych np. zespole Downa
- wadach postawy
- SM
- stanach po udarze
- uzależnieniach
- patologiach społecznych, zaburzeniach emocjonalnych
- skoliozach
- posługuje się elementami metody Vojta
- erapia manualna: dodatkowo zastosowanie terapii manualnej w ginekologii, położnictwie i neonatologii
- kinesiology taping
- taping rehabilitacyjny
- kombinezony dynamiczne Dunag 02
Wioleta Matuszyńska - fizjoterapeuta
tel. +48 698 385 569
Magister fizjoterapii. Jest absolwentką policealnego medycznego studium o kierunku fizjoterapia im. Rudolfa Weigla w Jaśle. Praktyki odbyła w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Krośnie, w Hospicjum w Jaśle oraz w Centrum Zdrowia dr Masteja. Staż ukończyła w NZOZ KEMED. Prywatnie śpiewa, gra na gitarze, lubi rajdy samochodowe. Ukończone kursy:
- terapia Mc Kenzie
- diagnostyka i terapia stawu kolanowego
- kinesiology taping
Renata Średniawa - fizjoterapeuta
Ukończyła studia I stopnia kierunku fizjoterapia i kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Absolwentka technikum fizjoterapii posiadająca specjalistyczne przeszkolenie w chorobach układu oddechowego i terapii manualnej. W 1997 roku ukończyła medyczne studium zawodowe w Jeleniej Górze i w tym samym roku rozpoczęła pracę w Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu. Prowadzi rehabilitację dorosłych. Interesuje się technikami orientalnymi np. masaż tajski, akupresura.
- terapeuta manualny
- terapeuta kinesiology taping
- terapeuta PNF (kurs podstawowy)
Marlena Wiernasz - fizjoterapeuta
tel. +48 663 731 818
Ukończyła studia I stopnia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku fizjoterapia. Absolwentka Policealnego Studium Medycznego w Sanoku na kierunku technik masażysta. Zainteresowania: sport, muzyka, wspinaczki górskie, techniki masażu rekreacyjnego, formy pomocy osobom ze schorzeniami neurologicznymi.
Agnieszka Walowska - fizjoterapeuta
tel. +48 534 853 710
Absolwentka Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunku fizjoterapia. Obecnie kontynuuje edukację na studiach magisterskich. W 2011 ukończyła Medyczną Szkołę Policealna im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, kierunek: technik masażysta. Ukończone kursy:
- Kurs podstawowy koncepcji PNF
- Ajurwedyjski masaż jogiczny
- Neuromasaż twarzy
- Konchowanie uszu
- Moksa
- Relaksacyjne formy masażu z użyciem ciepłych kamieni oraz technik masażu na cztery ręce
- Techniczne przygotowanie oraz masaż stemplami ziołowymi
Stefan Jastrzębski współpracownik - fizjoterapeuta
Technik fizjoterapii, absolwent Medycznego Studium Zawodowego w Iwoniczu Zdroju, kierunek fizjoterapia. Praktyki odbywał w zakładach leczniczych i sanatoryjnych w Iwoniczu Zdroju. Pracę rozpoczął w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Krośnie. Następnie swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w zakładach rehabilitacji: NZOZ Fizjo - Tek, CUM Zdrowy Styl w Krośnie oraz w Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie pracując z pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi, narządu ruchu i z osobami o umiarkowanym i znacznym stopniu upośledzenia umysłowego. Prywatnie interesuje się sportem ( nordic walking ), muzyką (śpiewa, gra na gitarze w zespole muzycznym Quadro plus).Ukończone kursy:
- z zakresu krioterapii
- zastosowanie laserów biostymulacyjnych
- diagnozowanie i leczenie manualne wg. Karela Lewita
Anna Cyzio - pedagog, logopeda ze specjalnością z neurologopedii
tel. +48 783 528 520
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku pedagogika ze specjalnością opiekuńczo-wychowawcza, jak również studiów podyplomowych z zakresu wychowania prorodzinnego, logopedii ogólnej i neurologopedii. Pracowała jako Terapeuta w Dźwiękach Marzeń Fundacji Orange, zajmujących się rehabilitacją dzieci z niedosluchem od urodzenia do ukończenia 3-go roku zycia.Zainteresowania: Radosne Funkcjonalne ADHD. Entuzjastka podróży i wędrówek po górach. Miłośniczka książek, teatru i muzyki. Odreagowuje na zajęciach z zumby, wyciszenia szuka na jodze. Zaangażowana w wolontariat. Kursy :
- kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej
- Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, I-II poziom
- Metoda Dobrego Startu, I-II stopień
Katarzyna Skrobek-Chmurska - logopeda ze specjalnością z neurologopedii
tel. +48 693 995 390
Ukończyła studia magisterskie na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na wydziale pedagogiki specjalnej o specjalnosci logopedia oraz studia podyplomowe na Uniwerytecie im. Marii Curie- Sklodowskiej w Lublinie w zakresie neurologopedii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas turnusów rehabilitacyjnych, na warsztatach terapii zajęciowej, w Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wada Słuchu w Krośnie, w ogólnopolskim programie "Dźwięki Marzeń" oraz w poradni logopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie. Prowadzi terapię logopedyczna dzieci, młodzieży i dorosłych mających różne zaburzenia języka i komunikacji.
Paweł Górniak - psycholog i psychoterapeuta
tel. +48 662 489 791
Pracuje z dziećmi, osobami dorosłymi oraz rodzinami. Psychoterapię poddaje regularnej superwizji w Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Członek Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce. Prywatnie pasjonat książek i dobrego kina. Lubi podróże i bieganie.
Anna Tuchowska - lekarz
Pediatra, specjalista w zakresie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej. Pracuje w Szpitalu Uzdrowiskowym "Zimowit".
Joanna Kazanecka - lekarz
Pediatra, neurolog dziecięcy. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.
Stanisław Zieliński - lekarz dr n.med
Specjalista chirurgii dziecięcej. Wieloletni pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Istnieje mozliwośc skorzystania z odpłatnych konsultacji z doktorem.