Rehabilitacja niemowląt metodą NDT-Bobath. Na czym polega?

Metoda NDT-Bobath to bardzo ceniona technika rehabilitacji, którą można stosować zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. W jakich konkretnie przypadkach może być wykorzystana?

Kiedy stosuje się metodę NDT-Bobath u dzieci?

Metoda NDT-Bobath zalecana jest zwłaszcza u wcześniaków oraz dzieci, które:

  • mają problemy neurologiczne,

  • ich ciało ułożone jest asymetrycznie,

  • mają wady ortopedyczne,

  • mają choroby o podłożu genetycznym.

Celem jest więc wykonywanie ćwiczeń, które mają zahamować nienaturalne odruchy ciała poprzez nadanie im właściwego kierunku, zbliżonego do prawidłowego. Ważne jest to, że wiele ćwiczeń metody NDT-Bobath wykonywanych jest podczas codziennych czynności, np. karmienia piersią oraz przewijania tak, aby również podczas nich utrwalać prawidłowe ruchy.

Jak przebiega rehabilitacja metodą NDT-Bobath?

Kluczem jest oczywiście doświadczony rehabilitant, który ćwiczenia zawsze dobiera indywidualnie¸ w sposób adekwatny do rozwoju dziecka. Bardzo ważne jest również, aby rodzice kierowali się wskazówkami terapeuty odnośnie codziennych czynności pielęgnacyjnych dziecka, aby nie blokować wypracowanych wzorców.
Istotne znaczenie ma też to, że ćwiczone są nie poszczególne części ciała, a całe ciało. Dzięki temu prawidłowe doznania dostarczane są w sposób kompleksowy, przez co szansa na przyswojenie konkretnych nawyków jest największa.

Wróć do bloga